10 Kasım 2007 Cumartesi

slayt programı resimli anlatımı

slayt programı kullanımı resimli anlatımı

Fotoğraflarınızı ve resimlerinizi slayt haline getirebileceğiniz başarılı bir program Proshow Gold programı ile hazırladığınız slaytlara metin ekleme, müzik ekleme, efekt ekleme gibi işlemleri de kolaylıkla yapabilirsiniz.a) Resimlerinizi önce bir klasörde toplayın. İlk koyacağınız resme sayı olarak 1 numarayı, daha sonrakilere de 2, 3, 4 diye numaralar koyun. Programa resimleri attığınızda otomatik olarak sıralanmış olur.
b) Müziklerinizi belirleyin. Programa atacağınız resimlerin çokluğuna göre en az 5–6 tane müzik belirleyin. Ben eski Türk filmleri müziklerini ve sözsüz müzikleri koydum.
Evet gelelim programa: Burada resimlerinizi VCD yapacağız.
Önce resimlerinizin bulunduğu klasörü açıyorsunuz.
Çiçek resimlerinin bulunduğu yerde SAĞ TUŞA basıp SELECT ALL yapıyorsunuz. Bu sayede resimlerin hepsini seçiyorsunuz.ADD TO SHOW yapıp resimlerin hepsini programa atıyorsunuz (3 numarayla işaretli yerde olduğu gibi). Daha önce resimlere numara verdiğiniz için resimlerin hepsi sıralı olarak programa atılmış oluyorsunuz.
Atılan resimlerin herhangi birinin üzerine gelip Sağ Tuşa basıp SELECT ALL yapıyoruz.


http://img67.imageshack.us/img67/7848/resim2yx5.pngResimlerin ekranda yada TV’de kaç saniye görüneceğini belirlemek için öncelikle hepsini, örneğin, 8 saniye yapalım (sıfır yazan yeri 8 ile değiştiriyoruz).

Resimler arasındaki geçişleri de otomatik olarak verilen 2 saniyeyi beğenmiyorsanız geçişleri, örneğin, 5 saniye yapabilirsiniz (2 yazan yeri 5 ile değiştiriyoruz) Önceden bu şekilde yapılınca daha sonra düzenlemelerimizi daha rahat yapabiliriz. Sonradan özellikle istediğiniz ve sizin için önemli olan bir resmin ekranda kalış süresini örneğin 20 saniye ve bir sonraki resme geçerkenki geçiş süresini de 10 saniye yapabilirsiniz. Örneğin 6 numaralı resim sizin için önemli ise ve uzun süre ekranda kalmasını istiyorsanız 20 saniye belirleyebilirsiniz.

Atılan resimlerin herhangi birinin üzerine gelip Sağ Tuşa basıp RANDOMIZE yapıyoruz. . Öncelikle Randomize Motion Effect ile Randomize Transitions yapıyoruz . Bu sayede programın kendisinde bulunan ve resimler arasında geçişleri ve hareketleri rasgele düzenleyen özellikle işlerimiz kolaylaşıyor. Sonradan kendimiz tek tek düzenlemeler yapabiliriz.

geçişler için

Resim 2’deki 6 numaralı işaretli yeri tıkladığımızda karşımıza Choose Transition çıkıyor.Burada resimler arasındaki istediğimiz geçişi seçebiliriz. Resimdeki eğer sevgiliniz ise kalpliyi seçebilirsiniz gibi. Ve bunu her resim arasına tek tek yapabilirsiniz. Yada çok önemli resimler arasına yapabilirsiniz. Geçişlerin üzerine geldiğinizde nasıl bir geçiş olduğunun ön izlemesini de görebiliyorsunuz . Biz başta Randomize Transition yaptığımız için programın kendisi rasgele düzenleme geçişleri yapmıştı; bu da bizim işimizi kolaylaştırmıştı. Ayrıca çok sık kullanılan geçişleri de program kendi içerisinde bulunduruyor.


http://img527.imageshack.us/img527/1356/resim4zu3.pngTek tek resimlerin ekranda görünüşlerine bakacaz. İlk resmin üstünü iki kere tıklıyoruz. SLIDE OPTIONS çıkıyor.Genelde programın özelliğinden daha çok MOTION EFFECTS ve SOUNDS kısmını kullanıyoruz (en azından ben öyle kullandım. Dileyen diğer özellikleri de kullanabilir.) SLIDE OPTIONS kısmında neler yapıyoruz onları anlatayım.
MOTION EFFECTS: Starting Position kısmı olan resmin ilk göründüğü kısımda zoom (yakınlaştırma) ve istenirse rotate (döndürme) yapıyoruz. Ending Position kısmı olan resmin son görüneceği kısıma da zoom ve istenirse rotate yapıyoruz. Bu şekilde resim örneğin benim yaptığım gibi sol üstten uzaktan sağa dönmüş şekilde ekrana girecek ve yakınlaşarak bitecek. Kaç saniyede bunlar olacak? Tabiî ki 8 saniyede. Burada Motion kısmını da kullanabilirsiniz.Yakınlaştırm ayı(rotate) nasıl olacağını; yani resmin ilk hali ile son hali arasında yakınlaşmanın hızlımı veya yavaş mı gibi yakınlaşacağını yine Motion kısmıyla yapıyorsunuz. Buraları işin can alıca noktası. Çünkü resme canlılık veriyorsunuz. İlk baştaki resimden başlayarak bütün resimlerin hepsinde aynısını uygulayacaksınız. Yani her resmin üstünü iki kere tıklayacaksınız. Ve Motion Effect’leri kullanacaksınız. Dediğim gibi işin püf noktası ve can alıcı yeri de burası zaten. Programda rotate, zoom kısmı ile starting ve ending position kısmında düzenlemeleri fareyi basılı tutarak kolayca yapabilirsiniz. Örneğin ben starting position’daki resmi sol üst köşeye, resmin üstündeyken fareyi yardımı ile basılı tutarak çektim.


http://img122.imageshack.us/img122/2940/resim5kb1.png

müzikler: sounds bölümünden müzik seçimi de bu işin en can alıcı noktalarından birisi. Birinci resmin üstündeyken müziğimizi seçeceğiz. Bunun için birinci resmin üzerini iki kere tıklıyoruz. Slide Options çıkıyor ve Sounds seçiyoruz. Seçimi Browse’den yapıyoruz . Şarkı seçildikten sonra birkaç saniye bekliyoruz ki programımız şarkıyı kendi içine alsın. Birinci resme şarkının eklendiğini, birinci resmin altında görebilirsiniz . Bundan sonra şarkı hangi resimde bitiyor diye bakıyoruz. Mesela seçtiğimiz ve birinci resme koyduğumuz şarkımız 20. resimde bitiyor diyelim. Bunu da deneme yanılma yöntemi ile anlayabiliyoruz. 18. resmi tıklıyoruz mesela. Ön izleme için resim 6’da 19 numara ile işaretli yeri tıklayanız. Baktınız şarkı devam ediyor, nerde bittiğini ön izleme ile görebilirsiniz. 20. resimde bittiğini gördükten sonra şarkı eklemede aynı işlemi bu sefer 21. resme yapıyoruz. Ve böyle devam edip gidiyor.


http://img172.imageshack.us/img172/6682/resim6xj8.png


resme yazı ekleme: caption dan istediğiniz yazıyı resmin üzerine yazabiliyorsunuz. Yazının da resme nasıl gireceğini, nasıl duracağını ve nasıl çıkacağını seçebilirsiniz.


http://img176.imageshack.us/img176/385/resim7wg8.png


Yaptıklarınızı ne şekilde kaydetmeye geldi. Burada VCD yapacağımız için programımızın üst tarafındaki VIDEO CD kısmını tıklıyoruz .Output Options kısmından da VCD yapıyoruz.

http://img372.imageshack.us/img372/8295/resim8ta5.png


Resimlerin sayısı, ekranda kalma süresi, geçişlerin süresi ve şarkıların büyüklüğü VCD’mizin de büyüklüğünü gösterir. VCD’de ne kadar yer tuttuğunu da hem ön izlemede hem de Resim 8’de 23 numara ile işaretli yerde görebilirsiniz.

En son olarak gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra CREATE basıyorsunuz. Sonrada CD’ye yazıyorsunuz.

16 yorum:

 1. Çoks sagol ellerine saglık ama slayt gecıslerınde o alttakı kendı reklam ayzısı gitmiyomu her resımde o var yüzümüz görünmüyor onnda bir çaresi varmııdr acaba avrsa yardımcı olursan cok sevınırım saygılar.

  YanıtlaSil
 2. cok mersi hersey cok guzellikte lakin reklam olayini cozemedik yuzumuzu goremiyoruz yaziyi nasil kaydirabiliriz yada tamamen kaydirabiliriz sagolun yardimci olacaginiz icin ne mutlu turkum diyene

  YanıtlaSil
 3. hersey ıcın tsk ederım program cok guzel.yalnız bı sorum olcak:yazıları yazdıktan sora yazıları asagıdan yukarı dogru nasıl yapıyoruz bıde solgonu nasıl kaldırcaz lutfen bı cvp verın.sımdıden tsk ederım.

  YanıtlaSil
 4. Karizmatik_boyy@mynet.com e postam dan sizler le görüşe bilirriz

  YanıtlaSil
 5. ya bu slayt programı çoook gzl ama üstündeki yazı gitmiyo resimlerin üstünde yazı var birde cd ye nasıl aktarıyoruz yardım edin nolur

  YanıtlaSil
 6. alın sıze serıal

  ProShow Gold 2.6.1775

  Name : Tracey Taylor
  Phone : 512-663-0641
  Serial : DBB/QAZ-TPS-CSNZ

  YanıtlaSil
 7. slm arkadaslar su resimler üzerindeki reklam sorununu cözebilen varmı acil bana yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
 8. slm arkadaslar lütfen su resimlerin ortasındaki yaziyi nasil kaldıra bilirim bana yardımcı olurmusunuz cok acil ???????

  YanıtlaSil
 9. ya arkadaşlar slayt programı nasıl indiiriliyo lütfen cevaplarınızı bekliom

  YanıtlaSil
 10. yaa herşey güzel ama bu üstündeki reklamı nasıl kaldırcaz :S :( biri yardımcı olabilirmi lütfen bana burdan uluşa bilirsiniz genco_41992@hotmail.com

  YanıtlaSil
 11. yaa herşey güzel ama bu üstündeki reklamı nasıl siliyoz biri bana yardımcı olabilirmi lütfen bana burdan ulaşabilirsiniz genco_41992@hotmail.com

  YanıtlaSil
 12. sevemem senden başka gözüm görmez hiç kim seyi kulagımdan sesini gözlerinden hayalini atamam ağ atamam sen olmayınca yapamam geceler daha sesis daha da ssesiz geciyor bu çan bu bedensiz savurdu günler geciyor geleceksin diyerek gözlerim yolunu gözlüyor gelmedin diye gittin

  YanıtlaSil
 13. eyvallah rabbim razı olsun

  YanıtlaSil
 14. eyvallah rabbim razı olsun

  YanıtlaSil
 15. bedava kim kime veriyor reklamida mazur görun

  YanıtlaSil